Warto tu przyjechać!
Warto tu przyjechać!
Zadzwoń teraz!
Zadzwoń teraz!
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Relaks w Hotelu Silver****
Relaks w Hotelu Silver****
Natalia Tomczyk
odpowie na Twoje pytania
tel. 12-384-86-10
kom. 784-463-075
Infolinia czynna w godzinach:
8:00 - 16:00

INFOLINIA W POLSCE: 12 384 86 09

Podaruj bliskim podróż marzeń!

Zsory - Mezokovesd

Czy wiedzieliście Państwo, że część naszych basenów zawdzięczamy górnikom trudniącym się wydobyciem ropy? Po zawarciu traktatu wersalskiego punkty wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego znalazły się poza granicami naszego kraju. W przemyśle pojawiły się ogromne braki ropy naftowej, dlatego w 1920 r. na terenie dzisiejszych Węgier rozpoczęło się wzmożone poszukiwanie jej złóż. Poszukiwania prowadzone przez ponad dziesięć lat nie przynosiły efektów, pierwsze sukcesy zanotowano dopiero w drugiej połowie lat 30-tych. Początkowe próby nie możemy jednak nazwać daremnymi, ponieważ próbne odwierty zaowocowały odkryciem źródeł wód termalnych.

W 1939 r. parlamentarzysta Lajos Zsóry wykonał na własnej posiadłości próbne odwierty w poszukiwaniu ropy naftowej. Puenty opowieści z pewnością już się domyślacie. Zamiast czarnego złota na powierzchnię wytrysnął ponad 30 metrowy słup wody. Zamiast studni węglowodorowej powstała studnia wodna, zamiast pola naftowego powstało w Mezőkövesd kąpielisko.

Okazało się ponadto, że woda jest wodą termalną bogatą w składniki mineralne, głównie w siarkę, która w 1968 r. została uznana za wodę leczniczą. Kąpielisko stale się rozrasta, pięknieje, dziś jest najpopularniejszym kąpieliskiem Północnych Węgier. Rangę jego podniósł też fakt, że Mezőkövesd w 2013 r. otrzymało miano uzdrowiska.

Kąpielisko Zsóry

Kąpielisko Zsóry czynne latem i zimą stało się prawdziwym aquaparkiem. W części krytej znajdują się trzy baseny z woda leczniczą o różnej temperaturze, jacuzzi oraz baseny dla dzieci. W basenach leczniczych otwartych nawet w najniższych temperaturach zimowych cieszyć można się gorącem wody termalnej. W sezonie letnim uruchamiane są zewnętrzne baseny z atrakcjami oraz baseny dziecięce.

Prawdziwym kuriozum stanowi wybudowany w 1979 roku na wzór radziecki basen w kształcie pierścienia o średnicy 72 m. W środku okręgu znajduje się 50 metrowy basen ze sztuczną falą. Osobną ciekawostką jest fakt, że już wtedy do basenu został zakupiony najnowocześniejszy austriacki system filtrowania wody.

Wody lecznicze kąpieliska Zsóry Fürdő

Wody lecznicze kąpieliska Zsóry Fürdő na skalę całych Węgier uznać należy za wyjątkowe, z uwagi na największą zawartość w nich siarki. To właśnie sprawia, że ma ona zapach, którego z żadnym innym nie można pomylić. Podczas kąpieli siarka wchłania się poprzez skórę oraz drogi oddechowe. Bardzo dobrze wpływa ponadto na niektóre schorzenia dermatologiczne (łuszczyca, egzema, trądzik) przez wzgląd na swoje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Siarka wchłania się również w tkankę chrzęstną, dzięki czemu następuje znacząca poprawa w stanach powodowanych zwyrodnieniem stawów. Długotrwałe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe siarki w bólach krzyżowych, reumatycznych i zwyrodnieniowych zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Jakkolwiek by to nie brzmiało dziwnie, nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje siarki. Z powodu niedoboru siarki na pewno ucierpią nasze organy jak wątroba, woreczek żółciowy, trzustka, płuca, skóra, mózg, a najczęściej narządy ruchu. Może to prowadzić do chorób takich jak reumatyzm, dna lub reumatoidalne zapalenie stawów. Niedobór siarki może nastąpić w skutych nieprawidłowej diety (zmniejszone spożycie mięs i białka roślinnego), częstego stresu oraz utraty siarki w skutek meteopatii. Wody siarczanowe kąpieliska Zsóry Fürdő nadają się doskonale do zapobiegania i leczenia schorzeń powodowanych niedoborem siarki. Dużą część pobranej podczas kuracji siarki organizm zatrzymuje i magazynuje. Kąpiel osób zdrowych w wodach siarczanowych służy ich regeneracji oraz pomaga zachować im zdrowie.

Wskazania medyczne do stosowania wód siarczanowych:

 • Choroby narządów ruchu: artroza, zmiany degeneratywne kręgosłupa, schorzenia tkanek miękkich, stany przewlekłe reumatoidalnego zapalenia stawów, zabiegi pourazowe, rehabilitacja pooperacyjna.
 • Schorzenia dermatologiczne: łuszczyca, łojotok, egzema, schorzenia skóry z towarzyszącym świądem.
 • Zaburzenia ginekologiczne: chroniczne zapalenie miednicy mniejszej, zaburzenia funkcjonowania przydatków, pelvipathia vegetativa.

Nasze wody to prawdziwe medykamenty. Dlatego należy brać pod uwagę fakt, że nie mogą być stosowane na wszystko. Wstępne badanie lekarskie musi potwierdzić czy nie ma przeciwwskazań. Naturalne czynniki lecznicze winny być stosowane w postaci kuracji, które zwykle składają się z 10-15 zabiegów.

Przeciwwskazania kąpieli leczniczych:

 • Choroby serca i krążenia (okres pół roku po przebytym zawale, niewydolność serca, stałe wysokie ciśnienie tętnicze)
 • Żylaki, zaawansowana miażdżyca żył
 • Nadczynność tarczycy
 • Padaczka, stwardnienie rozsiane (SM)
 • Faza zapalna schorzeń narządów ruchu
 • Nietrzymanie moczu i kału
 • Hemofilia
 • Nowotwory
 • Choroby zakaźnie
 • Gorączka
 • Ciąża

Źródło:
dr Tamás Bender: Kąpiele lecznicze i inne metody fizjoterapeutyczne
dr Tamás Bender: Balneoterapia i hydroterapia

Sprawd inne miejsca na udany wypoczynek