Warto tu przyjechać!
Warto tu przyjechać!
Zadzwoń teraz!
Zadzwoń teraz!
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Relaks w Hotelu Silver****
Relaks w Hotelu Silver****
Natalia Tomczyk
odpowie na Twoje pytania
tel. 12-384-86-10
kom. 784-463-075
Infolinia czynna w godzinach:
8:00 - 16:00

INFOLINIA W POLSCE: 12 384 86 09

Podaruj bliskim podróż marzeń!

Na Węgry po zdrowie!

Już starożytni mawiali: "sanus per aqua" - zdrowy przez wodę. A wód - mineralnych, termalnych, leczniczych - jest na Węgrzech w bród. Naliczono tam przeszło 1300 cieplic, a w ponad 100 osiedlach powstało na ich bazie ponad 400 obiektów leczniczych i rekreacyjnych.

Z dużym uproszczeniem można powiedzieć, że węgierskie cieplice dzielą się na dwie grupy, przy czym linią podziału jest Dunaj. Na zachód od niego występują  wody magnezowe, natomiast na Wielkiej Nizinie na wschodzie - solanki z dodatkiem jodu i bromu. Wiele wód znanych jest jednak także z zawartości dodatkowych pierwiastków, m.in. do sławy Harkany i Mezokovesd przyczyniła się rozpuszczona w tamtejszych wodach siarka, a właściwości lecznicze jeziora Heviz i grupy źródeł wokół Góry Gellerta w Budapeszcie zwiększa zawartość czynnego radu.

Trochę historii...

Tradycje wykorzystania wód termalnych na Węgrzech sięgają co najmniej rzymskiej Panonii. Do tej pory podczas prac wykopaliskowych w antycznych ruinach w Budapeszcie Szombathely i Gorsium natrafiono na ślady 21 rzymskich term z wyraźnie zachowanym układem basenów, sal do ćwiczeń, a nawet pozostałości systemu ogrzewania podłogowego. Rzymianie spędzali w termach mnóstwo czasu na ćwiczeniach i dyskusjach, obiekty te stanowiły ważne ośrodki życia kulturalnego i towarzyskiego.

W czasie wędrówek ludów rzymskie łaźnie uległy zniszczeniu. Średniowieczni władcy Węgier coraz śmielej wykorzystywali cieplice, jednak nową jakość w tej materii przynieśli ze sobą Turcy. Do dziś w Budapeszcie i Egerze można przenieść się w magiczny świat tureckich łaźni z ich ośmiokątnymi basenami, gdzie wpadające przez otwory w kopule światło rzuca na wodę tajemne błyski.

W XVIII w. zaczęła się rozwijać nauka o leczniczych właściwościach wód - balneologia. Jej odkrycia nie uszły uwadze cesarzowej Marii Teresie, która specjalnej komisji zleciła zbadanie składu chemicznego cieplic w całym państwie. Cesarz Józef II kontynuował dzieło matki, zainteresowanie wodami termalnymi i mineralnymi wykazywali też coraz liczniejsi przedstawiciele arystokracji. Wówczas zostały odkryte dobroczynne właściwości wód Balatonfured czy termalnego jeziora Heviz. Powstały pierwsze pijalnie wód i pawilony kąpielowe.

Spośród wielu węgierskich "zdrojów", których sława wykroczyła poza granice kraju, wymienić należy przede wszystkim Budapeszt. To jedyna stolic na świecie mogąca poszczycić się 130 źródłami termalnymi i studniami artezyjskimi, które zasilają ok 30 obiektów kąpielowych, w tym 13 o randze kąpielisk termalnych.

Swoja sławę węgierskie uzdrowiska termalne zawdzięczają jednak nie tylko cieplicom, ale także znakomitej infrastrukturze turystycznej ze świetna bazą noclegową, gastronomiczną i rozrywkową oraz pięknym różnorodnym kąpieliskom, hotelom zdrojowym i centrom wellness, gdzie wodny relaks łączy się z zabiegami kosmetycznymi poprawiającymi kondycję. Na wielu kąpieliskach zadbano o dramatyczną, zaskakującą pięknem i śmiałością rozwiązania aranżację, np: w Kąpielisku Zamkowym w Gyuli czy Jaskiniowym w Miskolctapolca. Oddzielnie wymienić trzeba Heviz, gdzie natura niejako stworzyła kąpielisko w postaci termalnego jeziora napełnionego wodą z kilku cieplic o leczniczych właściwościach.

Wraz z początkiem nowego millenium pojawiły się na Węgrzech parki wodne. Pierwszy powstał przy kąpielisku w Hajduszoboszlo, a jego 12-metrowa wieża startowa i słonie z basenu dla dzieci szybko stały się jego rozpoznawalnymi symbolami. Aquacity rozciaga się na przestrzeni 7,5 ha w miejscowości Zalaegerszeg na zachód od Balatonu. Można tu znaleźć m.in.: 18 różnych zjeżdżalni i cały szereg różnorodnych basenów. W Mogyorod pod Budapesztem znajduje się Aquarena; tu mniej jest basenów za to więcej - aż 26 rozmaitych zjeżdżalni, a także kręta "powolna rzeka" i "niebieska grota" przywołująca na myśl formacje skalne wyspy Capri. Najmłodszym parkiem wodnym jest Annagora w Balatonfured, nad samym brzegiem jeziora. Ewenementem w skali kraju jest Aquaticum - zadaszone śródziemnomorskie kąpielisko z atrakcjami wodnymi w Debreczynie. W otoczeniu tropikalnej roślinności można tu cieszyć się zjeżdżalniami, ścianka wspinaczkową i jacuzzi przez cały rok.

Jezioro w Heviz Aquaticum Debreczyn Kąpielisko Zamkowe w Gyulii

Sprawd inne miejsca na udany wypoczynek