Warto tu przyjechać!
Warto tu przyjechać!
Zadzwoń teraz!
Zadzwoń teraz!
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Relaks w Hotelu Silver****
Relaks w Hotelu Silver****
Natalia Tomczyk
odpowie na Twoje pytania
tel. 12-384-86-10
kom. 784-463-075
Infolinia czynna w godzinach:
8:00 - 16:00

INFOLINIA W POLSCE: 12 384 86 09

Podaruj bliskim podróż marzeń!

Miszkolc

Miszkolc, WęgryMiszkolc, trzecie co do wielkości miasto Węgier (blisko 200 tys. mieszkańców), leży u stóp Gór Bukowych, sięgając granicami do rzeki Sajó. Hołubione przez komunistów jako robotniczy ośrodek, industrialny wizerunek uzyskało jeszcze na fali rewolucji przemysłowej w XIX w. Miszkolc sprawia wrażenie zlepku różnych miejscowości, połączonych bez wyraźnego zamysłu.

Owa przedziwna hybryda łączy w sobie barokowe śródmieście z przytłaczającym budownictwem wielkopłytowym, zakłady metalurgiczne z ogromnymi parkami i kąpieliskami Tapolcy czy księżycowy krajobraz przemysłowy z sielankowymi pejzażami Lillafüred, nazywanego węgierskim Tyrolem.

Największe atrakcje Miszkolca kryją się daleko na peryferiach. Bajkowe kąpieliska termalne w grotach Tapolcy są oddalone o 6 km od centrum, średniowieczne zamczysko Diósgyőr – o ok. 10 km, a malownicze, wciśnięte między góry jezioro Hámori z disneyowskim pałacem na brzegu – prawie o 15 km.

Anonymus, pierwszy kronikarz węgierski, w XIII w. wymienia w swych zapiskach zarówno Miszkolc, jak i Tapolcę oraz Diósgyőr. Wszystkie te miejsca przybywający Węgrzy zastali zaludnione już w IX w. Co więcej, w jaskiniach wokół miasta odnaleziono ślady bytności człowieka pierwotnego. Od początku istnienia Miszkolc (najpierw osada, później miasto polne) należał do zamku Diósgyőr, który od czasów Ludwika Wielkiego był uposażeniem węgierskich królowych. W czasach tureckich dzięki zręcznej polityce miasto ucierpiało stosunkowo niewiele.

Charakter miejscowej ludności znakomicie oddaje list paszy tureckiego do magistratu z 1663 r.: „Sędziowie, mieszczanie i cała rado Miszkolca! O wy złe psy o niewyparzonych gębach i twardych karkach”. W okresie reformacji prawie wszyscy mieszkańcy przeszli na kalwinizm (zresztą do dziś najstarszą i najpiękniejszą świątynią w mieście jest kościół kalwiński). Po wycofaniu się Turków Miszkolc przeżył wielki rozkwit gospodarczy, głównie za sprawą licznych kupców greckich, którzy się w nim osiedlili.

Grecy pielęgnowali swoją religię i obyczaje, ale uważali się za węgierskich obywateli. Pamiątką po nich jest barokowa cerkiew z pięknym ikonostasem oraz eksponaty we wspaniałym muzeum sztuki prawosławnej. W okresie oświecenia w mieście powstała loża masońska, a podczas Wiosny Ludów mieszkańcy Miszkolca zasiadali w rewolucyjnym rządzie Kossutha. Za czasów ck monarchii miejscowość przeżyła ponowny rozkwit, przerwany gwałtownie w 1877 r., kiedy to straszliwa powódź zniszczyła 700 budynków.

Potem miasto wzbogaciło się m.in. o piękne termy Elżbiety, pierwszy na Węgrzech murowany teatr oraz tramwaj (drugi po budapeszteńskim). Równocześnie do Miszkolca przeniesiono hutę, do tej pory działającą w pobliskich górach, w Garadna. Epidemia filoksery, która wyniszczyła winnice pod koniec XIX w., zmieniła oblicze miasta na przemysłowe. Rozwinął się przemysł hutniczy, wydobywczy (kopalnie boksytów) i zbrojeniowy.

W latach 30. XX w., po utracie przez Węgry Tatr i Fatry, Miszkolc zaczął również odgrywać rolę kurortu górskiego. Odkryto malownicze jeziora i doliny pobliskich Gór Bukowych oraz wzniesiono m.in. luksusowy hotel-pałac w Lillafüred.Odbudowane po nalotach z 1944 r. miasto stało się w czasach komunistycznych sztandarowym ośrodkiem przemysłu ciężkiego, klasy robotniczej, a także akademickim.W 1959 r. w Tapolcy otwarto termy w grotach, a w latach 80. odnowiono zabytkowe śródmieście. Wraz z upadkiem komunizmu upadł przemysł ciężki, a Miszkolc zwrócił się ku biznesowi i turystyce.

Sprawd inne miejsca na udany wypoczynek