Warto tu przyjechać!
Warto tu przyjechać!
Zadzwoń teraz!
Zadzwoń teraz!
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Relaks w Hotelu Silver****
Relaks w Hotelu Silver****
Natalia Tomczyk
odpowie na Twoje pytania
tel. 12-384-86-10
kom. 784-463-075
Infolinia czynna w godzinach:
8:00 - 16:00

INFOLINIA W POLSCE: 12 384 86 09

Podaruj bliskim podróż marzeń!

Eger

Eger, u wrót Gór Bukowych, zaledwie 130 km na wschód od Budapesztu, to bez wątpienia najatrakcyjniejsza miejscowość północnych Węgier. Ukochane przez biskupów i mecenasów miasto, słynne z męstwa, term i egri bikavér (byczej krwi), zachwyca bogactwem zabytków, urokiem wąskich uliczek i egzotycznym powiewem orientu, gdy na placyku u stóp tureckiego minaretu w nozdrza uderza mocny aromat kawy z kafejki za rogiem.

Główne zabytki miasta:

  • Bazylika:

Monumentalna bazylika, górująca nad placem Eszterházyego i nad zachodnią częścią centrum, to jeden z najwspanialszych wytworów węgierskiego klasycyzmu. Została zaprojektowana przez słynnego architekta peszteńskiego Józsefa Hilda na zamówienie biskupa László Pyrkera. Rozpoczęta w 1831 r. budowa trwała pięć lat.

Ta druga co do wielkości bazylika Węgier ma całkowitą długość 93 m i szerokość 53 m. Wysokość kolumn portyku wejściowego wynosi 17 m, kopuły głównej – 40 m, a wież zachodnich – 53 m. Po obu stronach imponujących schodów wiodących do bazyliki stoją posągi węgierskich świętych królów: Stefana i Władysława (István i László), a za nimi apostołów Piotra i Pawła. Monumentalne jasne wnętrze przykrywa kopuła o średnicy 18 m. Wyposażenie świątyni pochodzi z XIX stulecia. Warto posłuchać brzmienia ogromnych XIX-wiecznych organów wykonanych w Salzburgu, co jest możliwe podczas częstych recitali organowych.

W podziemiach bazyliki mieści się okazała, otwierana tylko w dniu Wszystkich Świętych krypta, w której spoczywają egerscy biskupi.

Z wieży kościoła roztacza się rozległy widok na miasto.

  • Zamek:

Egerski zamek słynny z bohaterskiej walki z Turkami i zniszczony ostatecznie przez wojska austriackie w 1702 r., po paru wiekach zapomnienia przeżył renesans popularności na przełomie XIX i XX w.

Stało się to głównie za sprawą bestsellera Gézy Gárdonyiego Gwiazdy Egeru. Od tej pory obiekt ten stanowi obowiązkowy punkt programu wycieczek szkolnych i rodzinnych. Dziś ta jedna z najpotężniejszych węgierskich twierdz stanowi mocno zrekonstruowaną ruinę, choć niektóre jej części, jak kazamaty, fragmenty dawnych murów czy pałac biskupi, zachowały się w całkiem dobrym stanie. Główna brama prowadzi na zamek od strony południowej.

Dawny pałac biskupi stoi po przeciwnej, północnej stronie, przy najstarszym dziedzińcu zamkowym. We wschodniej części dziedzińca widnieją szczątki średniowiecznej katedry św. Jana.

Najpiękniejszy widok na miasto rozpościera się z dawnego stanowiska armatniego oznaczonego masztem z węgierską flagą. Obok, w kazamatach urządzono nieco makabryczną wystawę więzienniczą (börtönkiállitás) z rozmaitymi przyrządami penitencjarnymi, a także stylową winiarnię-restaurację Ispotály Pince (w dawnym lazarecie). Do zwiedzania udostępniono też 800-metrowy odcinek kazamat oraz panoptikum z woskowymi figurami Turków i obrońców twierdzy.

Muzeum zamkowe (Dobó István Vármúzeum) mieści się w dawnym pałacu biskupim z 1475 r., ozdobionym smukłymi gotyckimi arkadami. Jest to najstarszy budynek w mieście. Najciekawszy muzealny eksponat to płyta z grobu Istvána Dobó, na której utrwalono jego autentyczne rysy twarzy. Ponadto można obejrzeć rozmaite przedmioty odkryte w trakcie prac archeologicznych (m.in. broń z różnych epok). Obok muzeum otwarto galerię zamkową (képtár), prezentującą dzieła węgierskich malarzy, m.in. Munkacsyego, oraz szczątki XII-wiecznej romańskiej katedry św. Jana, rozbudowanej w XV w. w stylu późnogotyckim.

  • Termy:

Na południe od zamku i starówki, na brzegach potoku Eger rozciąga się Érsek kert. We wschodniej części tego wielkiego parku, z pięknym ogrodem francuskim pośrodku, powstały kąpieliska termalne. Od zachodu do parku przylega stadion sportowy. Gorące źródła znano już w średniowieczu, jednak ich prawdziwa kariera rozpoczęła się w czasach tureckich.

W XVII w. Turcy wznieśli u stóp zamku termy Validy (nie zachowały się) oraz paszy Arnauta. Te ostatnie, noszące wyraźne ślady architektury osmańskiej (mimo kilku późniejszych przeróbek), funkcjonują do dziś. Współcześnie należą do sanatorium reumatologicznego i hotelu Flóra. Obok zbudowano olbrzymie ogólnodostępne kąpielisko.

Pierwszy basen pływacki powstał tu w 1856 r. W roku 1934 było już siedem basenów i całe zaplecze.

Pod koniec lat 80. zmodernizowano je i rozszerzono o nowe budynki. Obecnie kąpielisko przeszło kolejną rozbudowę i modernizację, stając w rzędzie najatrakcyjniejszych i najnowocześniejszych w północnych Węgrzech. Odkryte baseny zasilane z termalnych źródeł czynne są nawet w zimie. Kilka kroków od kąpieliska udostępniono krytą pływalnię, której niecodzienny budynek z wieżą i drewnianym dachem w kształcie dna łodzi został zaprojektowany przez narodowego architekta ostatnich czasów, Imre Makovecza.

  • Dolina Pięknej Pani:

Na zachodnich rubieżach miasta, u stóp otaczających je wulkanicznych wzgórz ciągnie się słynna Szépasszony-völgy (wym. syjpassońwuldj), czyli Dolina Pięknej Pani – największe i najpopularniejsze skupisko piwniczek wydrążonych w tufowym wzgórzu.

Podobne, choć znacznie mniejsze, rzędy piwnic (pincesorok) otaczają Eger od strony północno-zachodniej, wschodniej i południowo-wschodniej.

Dolina Pięknej Pani rozchodzi się w dwie strony: po lewej ciągną się ogólnodostępne piwniczki rozbrzmiewające gwarem biesiad i cygańską muzyką (zwłaszcza w weekendowe wieczory), a po prawej – piwnice muzealne (bormúzeum) udostępniane głównie grupom turystycznym.

Eger, Węgry

Sprawd inne miejsca na udany wypoczynek