Warto tu przyjechać!
Warto tu przyjechać!
Zadzwoń teraz!
Zadzwoń teraz!
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Wypoczynek w Hotelu Flora***
Relaks w Hotelu Silver****
Relaks w Hotelu Silver****
Natalia Tomczyk
odpowie na Twoje pytania
tel. 12-384-86-10
kom. 784-463-075
Infolinia czynna w godzinach:
8:00 - 16:00

INFOLINIA W POLSCE: 12 384 86 09

Podaruj bliskim podróż marzeń!

Hajduszoboszlo

Hajduszoboszlo, WęgryHajdúszoboszló – najsłynniejsza z dawnych osad hajduckich – wielką popularność zawdzięcza nie tyle bohaterskiej przeszłości, co termalno-leczniczym źródłom, na bazie których stworzono ogromne kąpielisko. Prawie 30-tysięczne miasteczko, 20 km na południowy zachód od Debreczyna, nosi wszelkie znamiona kurortu: szerokie zielone ulice, ukwiecone skwery, wakacyjny tłum, bogactwo oferty turystycznej i gastronomicznej.

Położenie

Hajdúszoboszló położone jest w północno-wschodniej częsci Wielkiej Niziny Węgierskiej, w odległosci 200 km na wschód od Budapesztu oraz 20 km na południowy zachód od Debreczyna. Granice miasta wytyczają trzy krainy geograficzne: na północy i północnym wschodzie rozciąga się falisty Hajdúhát, na północnym zachodzie płaska równina Hortobágy, na południu równie płaska Nagy-Sárrét ("wielka błotnista łąka") oraz dorzecze Berettyó. To własnie ta kraina, "gdzie niebo styka się z ziemią": nawet rozpieszczeni widokami romantycznej dzikosci łańcuchów górskich podróżni nie nazwą jej monotonną, wszak tu i ówdzie upstrzona jest zarosniętymi trzciną, opuszczonymi odnogami Cisy, które dają schronienie skipiskom dzikiego ptactwa, a gdzieniegdzie porosnięta jest gaikami. Ta kraina to słynna puszta węgierska, "sławetny step". W stronę Hortobágy teren nieco się obniża, jego wysokosć ponad poziom morza wynosi zaledwie 100-110 metrów. Szoboszló ma nawet swoją "rzekę", przepływający przezeń zakolami potok Kösey, który - według Endre Hőgyesa (1847-1906), pochodzącego stąd słynnego lekarza i naukowca - jest taką samą osobliwoscią dla tej miejscowosci, jak Dunaj dla stolicy Węgier. Na długosci 12-14 kilometrów przez grunty należące do miasta z północy na południe przelewa się Główny Kanał Wschodni. Służy on nie tylko nawadnianiu terenu, stał się bowiem wymarzonym miejscem wypoczynku dla okolicznych mieszkańców i ich gości, zwolenników kąpieli, wiosłowania, wędkowania lub uprawiania ogródka na łonie natury.

Dojazd

Możliwości dojazdu do uzdrowiska są wręcz idealne.

Dotrzeć koleją jest łatwo, ponieważ miasto położone jest przy magistrali Budapeszt-Debreczyn-Nyiregháza-Záhony. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi pospieszne, sześć expresów IC, a nawet dwa pociągi międzynarodowe. Latem posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Balatonem. Dokładne informacje na temat możliwych połączeń znajdują się na 100 stronie rozkładu jazdy pociągów. Przebiegająca przez miasto główna droga oznaczona numerem cztery łączy wiele mniejszych i większych dróg na trasie pomiędzy stolicą państwa a miejscowością Záhony, zapewniając tym samym dobre warunki dojazdowe dla podróżujących samochodami lub innymi pojazdami kołowymi. W kierunku Hortobágy-Tiszafüred- Füzesabony równie szybko dojechać można stąd do oznaczonej trójką nowoczesnej autostrady. Z różnych rejonów kraju docierają do miejsca "cudownego źródła" autobusy dalekobieżne. Ostatnio - dzięki otwarciu lotniska w Debreczynie - można przylecieć do Hajdúszoboszló nawet samolotem pasażerskim.

Komunikację miejską pomiędzy dworcem kolejowym a centum miasta i dzielnica uzdrowiskową od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora zapewniają regularne autobusy kursowe i taksówki.

Pogoda i klimat

Obok płodnych ziem uprawnych, złóż gazu ziemnego i wód leczniczych, bogactwem tego regionu jest obfite nasłonecznienie. średnia ilość godzin słonecznych osiąga, a niekiedy nawet i przekracza dwa tysiące rocznie. Hajdúszoboszló jest więc najbardziej słonecznym miejscem na Węgrzech. Najczęstszym kierunkiem wiatru jest północno-zachodni. Zaś panujący na kąpielisku i w otaczającym go parku mikroklimat przyspiesza proces leczenia dzięki wysokiej zawartości jodowych i solankowych oparów.

Każdy przybysz ma szansę trafić na ładną pogodę, wszak liczba dni zimowych o średniej temperaturze 0 °C wynosi zaledwie 30-40, a liczba dni letnich o średniej temperaturze 25 °C sięga 80-85.

Sprawd inne miejsca na udany wypoczynek